تبلیغات
مهندسی صنایع - دایره المعارف مهندسی صنایع
مهندسی صنایع

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دایره المعارف مهندسی صنایع

منابع اینترنتی به زبان فارسی دارای فقر كلی هستند و یكی از مهمترین موارد این فقدان، دایره المعارف ها و واژه نامه های اینترنتی در زمینه های علم و مهندسی می باشد. بدین منظور بعنوان یك گام كوچك در برطرف سازی این نقیصه، مدیریت تكنولوژی اطلاعات اقدام به تدوین دایره المعارف هایی در زمینه های مختلف علوم و مهندسی نموده است. این صفحه بتدریج و با استفاده از منابع معتبر بروز می گردد. از بازدید كنندگان عزیز دعوت می شود نظرات و پیشنهادات خود را به آدرس tdins@tdins.org ارسال نمایند.

تعداد واژگان: 60

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P  
Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z  

--A--

acceptance inspection -- بازدید قبولی بازرسی نهایی به منظور تعیین اینكه آیا یك سیستم یا وسیله، استانداردهای فنی و عملكردی مشخص شده را برآورده می سازد یا خیر. توجه: این بازدید بلافاصله پس از آزمایش وسیله یا نرم افزار انجام می گیرد و مبنای پذیرش آن قرار می گیرد. اگر سیستم پذیرفته شود، یك گواهینامه (accreditation) دریافت می كند.
مرجع: http://sun.soci.niu.edu/~rslade/secgloss.htm

acquisition cost -- هزینه تهیه و دستیابی هزینه خرید یا تولید یك ماده یا محصول
قیمتی كه در فاكتور فروش ذكر می شود. شامل مالیات بر فروش و هر تخفیف یا معافیت تجاری. همچنین شامل هر هزینه ای در ارتباط با نصب اولیه، تغییر و اصلاح، ضمائم، لوازم جنبی یا تجهیزات كمكی لازم می باشد.
مرجع: http://www.stanford.edu/group/Desktop_2000/corefin/asseta/standard/htm/glspopup.htm

acquisition process -- فرایند تهیه و دستیابی فرایند تهیه و دستیابی به پرسنل، كالاها و یا خدمات برای كار جدید یا موجود، در داخل تعاریف عمومی قراردادهایی كه نیاز به یك پیشنهاد و پذیرش، ملاحظات، مواد موضوعی قانونی و بخش های ذیصلاح دارند.
مرجع: PMBOK

active inventory -- موجودی فعال شامل مواد خام، كار در حال پیشرفت، محصولات نهایی كه در یك دوره زمانی معین بدون هزینه یا اتلاف اضافی مورد استفاده واقع شده یا فروخته شده اند، می باشد. این عبارت شامل موجودی معكوس (reverse inventory) نمی شود.
مرجع: http://www.eyefortransport.com/glossary/ab.shtml

activity -- فعالیت جزئی از كار كه در طول دوره یك پروژه انجام می شود. یك فعالیت معمولاً دارای یك طول مدت مورد انتظار، هزینه مورد انتظار و نیازمندیهای منابع مورد انتظار است. فعالیت ها معمولاً به وظایف (tasks) تجزیه می شوند.
مرجع: PMBOK

activity definition-- تعریف فعالیت فرایند شناسایی فعالیت های خاصی كه باید برای تولید اقلام قابل تحویل پروژه انجام گردند.
مرجع: PMBOK

administration -- مدیریت فعالیت هایی كه به منظور تنظیم عمومی، هدایت و كنترل روابط یك سازمان صورت می پذیرد.
مرجع: http://www.ed.state.nh.us/CareerDevelopment/AppendixA.htm

analysis -- تحلیل مطالعه و بررسی مفصل چیزی، برای بهتر شناختن آن. تحلیل نوعاً شامل اكتشاف بخش های مختلف شیء مورد مطالعه و نیز نحوه انطباق آنها با یكدیگر است. مثالی در این مورد شامل مطالعه واریانس های برنامه ای برای سبب، اثر، اعمال تصحیحی و نتایج است.
مرجع: PMBOK

assessment -- ارزیابی اغلب بعنوان مترادف evaluation بكار می رود. اغلب به رویكردی اطلاق می شود كه اندازه گیری هایی را بدون انجام داوری در مورد آنها گزارش می كند.
مرجع: http://www.idrc.ca

assumptions -- مفروضات عوامل، اثرات، وضعیت ها و یا شرایط خارجی كه برای موفقیت پروه ضروری هستند. مفروضات عوامل خارجی هستند كه احنمال رخداد آنها كاملاً‌محتمل ولی قطعی نیست و برای موقیت پروژه یا برنامه ضروری است، اما تا حد زیادی خارج از كنترل مدیریت پروژه هستند.
مرجع: http://www.idrc.ca

audit -- ممیزی یك آزمون یا بازبینی كه میزان تطابق یا وضعیت، فرایند یا عملكرد را با استانداردها یا معیارهای از پیش تعیین شده ارزیابی و گزارش می كند.
مرجع: http://www.idrc.ca

ابتدای صفحه

--B--

backward pass -- گذر معكوس محاسبه تاریخ های دیركرد در خاتمه یا شروع، برای بخش های ناكامل تمام فعالیت های شبكه ای. این تاریخ ها با گذر معكوس از درون منطق شبكه ای، از تاریخ انتهای یك پروژه تعیین می شوند. تاریخ انتها ممكن است با گذر مستقیم محاسبه شده یا توسط مشتری یا بانی پروژه تعیین گردد.
مرجع: PMBOK

balance sheet -- ترازنامه یك صورت وضعیت مالی كه دارائی ها، تعهدات مالی و ارزش خالص در یك تاریخ معین را نشان می دهد.
مرجع: www.cst2cst.com/help/glossary.asp

bar chart -- نمودار میله ای یك روش نمایش گرافیكی اطلاعات برنامه ای. در نمودار میله ای نوعی، فعالیت ها یا سایر عناصر پروژه در پایین قسمت چپ نمودار فهرست شده و تاریخ ها در عرض قسمت فوقانی و طول مدت فعالیت ها در میله های افقی كه روی هر تاریخ رسم میشوند، نشان داده می شوند.
مرجع: PMBOK

batch production -- تولید گروهی، تولید دسته ای فرایند تولیدی ناپیوسته ای كه در آن قطعات به تعداد زیاد در دسته هایی تولید شده و تحویل بخش مونتاژ می شوند تا از سوار كردن اجزای مختلف، محصولات بزرگتری بوجود آید.
مرجع: http://www.iteawww.org/TAA/Glossary.htm

bottom line -- خط تحتانی، درآمد خالص سود شركت پس از اینكه تمامی هزینه ها و مالیات پرداخت شد.
مرجع: http://www.powerhomebiz.com/Glossary/glossary-B.htm

brand -- نام تجاری یك نام یا نماد منحصر بفرد كه برای تمایز بین محصولات یا خدمات بكار می رود. نامگذاری تجاری عملی است كه سبب تشخیص فوری نام یك شركت، محصول یا خدمت توسط مشتریان و مشتریان بالقوه می ‌شود.
مرجع: http://www.allaboutbranding.com

business plan -- طرح تجاری، برنامه كاری، طرح شغلی سندی كه وضعیت جاری یك سازمان و برنامه های آینده آنرا تشریح می كند. این سند معمولاً فرصت های آینده فراروی سازمان را ترسیم كرده و به تصویر استراتژی های مالی، عملیاتی، بازاریابی و سازمانی در جهت نیل به اهداف سازمان می پردازد.
مرجع: http://www.gdrc.org/icm/loan-glossary.html

business process outsourcing - BPO -- برونسپاری فرایندهای تجاری ارجاع بخشی یا تمام فرایندهای كاری شركت، مانند مراكز تلفن خودكار به شركتهای خارجی
مرجع: http://www.outsourcing-definitions.com

ابتدای صفحه

--C--

capital assets -- دارائی های سرمایه ای دارائی های قابل استهلاك، كارخانه، تجهیزات، نرم افزارهای ابداع شده و ... در طول عمر كاری مفید (مثلاً دو سال یا بیشتر). این دارائی ها در انتهای عمر مفید تخمینی خود فاقد ارزش می شوند.
مرجع: http://www.dod.mil/comptroller/icenter/inforef/glossary.htm

chief information officer-CIO -- مدیر ارشد اطلاعات مدیر ارشد در یك شركت كه مسئول مدیریت اطلاعات و ارائه خدمات تكنولوژی اطلاعات است.
مرجع: http://www.upstreamcio.com/glossary.asp

cost effectiveness analysis -- تحلیل سودمندی هزینه تحلیل دو یا چند جایگزینه مختلف برای تعیین جایگزینه ای كه دارای بالاترین نسبت خروجی به ورودی است، بعبارتی جایگزینه ای كه حداكثر خروجی، یا نتیجه ای با ورودی و هزینه حداقل را بدست می دهد.
مرجع: http://www.mos.gov.pl/mos/publikac/Raporty_opracowania/manual/glosry_1.html

customs union -- اتحادیه گمركی گروهی از كشورها كه تجارت در بین آن ها آزاد است و تعرفه ها و سایر مقررات گمركی یكسانی را در تجارت با كشورهای غیر عضو بكار می برند. این شرط دوم، اتحادیه را از منطقه تجارت آزاد (free trade zone) متمایز می كند كه اعضای آن می توانند در تجارت با سایر كشورها تعرفه ها و مقررات مختلفی بكار برند.
مرجع: فرهنگ اندیشه نو، انتشارات مازیار

ابتدای صفحه

--D--

data mining -- داده كاوی تحلیل مقادیر زیادی از داده ها به منظور استخراج انواع جدید و مفید اطلاعات از آنها (مانند روابط ضمنی بین تكه های مختلف اطلاعات).
مرجع: www.rlg.org/redlightgreen/glossary.html

discount rate -- نرخ تنزل یا نرخ بانكی، نرخ بهره ای كه بانك مركزی در مورد وامهای اعطایی توسط بانك های دیگر، وضع می كند. نرخ حداقل وام دهی (minimum lending rate) نیز نامیده می شود.
مرجع: فرهنگ اندیشه نو، انتشارات مازیار

ابتدای صفحه

--E--

exchange rate -- نرخ ارز ارزش یك واحد پولی، كه برحسب واحد پولی دیگری بیان شده است.
مرجع: www.cftc.gov/opa/brochures/opaglossary.htm

ابتدای صفحه

--F--

failure -- شكست فقدان موفقیت، رویدادی كه به معنی عدم حصول اهداف تعیین شده است.
مرجع: www.cogsci.princeton.edu/cgi-bin/webwn

finished products inventories -- موجودی محصولات ساخته شده
مرجع: فرهنگ علوم مهندسی، انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران

ابتدای صفحه

--G--

game theory -- نظریه بازیها نظریه ای كه برای درك انتخاب های استراتژیك طراحی شده است و هدف آن درك رفتار افراد و سازمانها است، در زمانی كه انتظار می رود اعمال آنها بر رفتار دیگران تاثیر بگذارد.
مرجع: www.wwnorton.com/stiglitzwalsh/economics/glossary.htm

ابتدای صفحه

--H--

holistic -- كل نگر نگریستن به كل سیستم، بجای تمركز صرف بر مولفه های مجزای آن. در این حالت مجموع كل ممكن است از جمع ساده بخش های مجزا بزرگتر باشد، زیرا سیستم خود چیزی به این مجموع اضافه می كند. واژه معادل آن “تفكر سیستمی” می باشد.
مرجع: http://ag.arizona.edu/futures/home/glossary.html

ابتدای صفحه

--I--

income statement -- صورتحساب درآمد
مرجع:

inflation -- تورم سقوط دائمی قدرت خرید یك واحد پولی. تورم به این معنا است كه درآمدهای اسمی و پولی سرانه سریعتر از بازده سرانه واقعی رشد می كند.
مرجع: فرهنگ اندیشه نو، انتشارات مازیار

interest rate -- نرخ بهره
مرجع: فرهنگ اندیشه نو، انتشارات مازیار

inventory -- موجودی كالا، موجودی انبار فهرست مفصل اقلام موجود در انبار یك شركت
مرجع: http://www.cogsci.princeton.edu/cgi-bin/webwn?stage=1&word=inventory

ابتدای صفحه

--J--

job analysis -- تحلیل شغل، تحلیل شغلی تشریح وظایف یك شغل
مرجع: فرهنگ علوم مهندسی، انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران

job content -- محتوای كاری وظایف، عملیات و مسئولیتهای مربوط به یك شغل یا كار معین.
مرجع: فرهنگ علوم مهندسی، انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران

ابتدای صفحه

--K--

know-how -- دانش چگونگی دانش چگونگی انجام دادن یك كار. توانایی كسب یك نتیجه مطلوب. این دانش پیش بینی كننده و جستجوگر است و توانایی فرد یا سازمان در رسیدن به اهدافش را منعكس می سازد.
مرجع: www.knowledgepoint.com.au/starting_out/glossary.htm

knowledge management -- مدیریت دانش روشی است كه یك سازمان برای ذخیره و سازماندهی اطلاعات داخلی و خارجی و دستیابی به این اطلاعات بكار می برد. عباراتی با معنای دقیق تر در این زمینه عبارتند از: حافظه سازمانی و انتقال دانش (كه یك فرایند می باشد).
مرجع: ccs.mit.edu/21c/iokey.html

ابتدای صفحه

--L--

laissez faire -- اقتصاد آزاد، اقتصاد بی قید برای توصیف اقتصادی بكار برده می شود كه در آن دخالت ها و فعالیت های حكومت به حداقل مطلق آن كاهش داده می شود. صورت افراطی یك اقتصاد بازار است.
مرجع: فرهنگ اندیشه نو، انتشارات مازیار

launching the website -- راه اندازی وب سایت
مرجع:

lean production -- تولید ناب شكلی از تولید كه در مقایسه با تولید انبوه، كمترین مقدار از هر چیزی را بكار می گیرد: كمترین فعالیت انسانی در كارخانه، كمترین فضای تولیدی، كمترن سرمایه گذاری در ابزارآلات، ساعات كار مهندسی و انبارداری. تولید ناب همچنین برپایه ارتقای پیوسته محصولات و فرایندها متكی است و در این راه تمام افراد در نردبان سازمانی را در امر تولید كیفیت بكار می گیرد.
مرجع: http://www.globalchange.org/glossall/glossj-l.htm

ابتدای صفحه

--M--

machine ancillary time -- زمان غیرمفید ماشین، زمان غیرفعال ماشین مدت زمانی كه ماشین بطور موقت برای تعمیرات، تنظیم یا سرویس، خارج از عملیات تولیدی قرار می گیرد.
مرجع: فرهنگ علوم مهندسی، انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران

management by objectives -- مدیریت مبتنی بر اهداف فرایند مشخص كردن اهداف هر زیرواحد در یك سازمان و برنامه ریزی برای نیل به این اهداف. مدیران در تمام سطوح در امر تنظیم اهداف مشاركت نموده و سپس سعی در رسیدن به این اهداف می نمایند.
مرجع: http://highered.mcgraw-hill.com/sites/0072394668/student_view0/chapter13/glossary.html

marketing mix -- آمیزه بازاریابی عواملی كه می تواند روی تقاضای مشتریان برای خرید كالا تاثیر بگذارد و عموماً با چهار P مشخص می شود:
مرجع: www.galeit.com/glossary_of_financial_terms.htm

market value -- ارزش بازار قیمت بازار، بالاترین قیمت مورد توافق فروشنده و خریدار در یك بازار آزاد.
مرجع: www.galeit.com/glossary_of_financial_terms.htm

ابتدای صفحه

--N--

net price -- قیمت خالص قیمت پس از كسر تمامی تخفیف ها
مرجع: www.ncn-ltd.co.uk/sellingtaster/misc/glossary.htm

ابتدای صفحه

--O--

objective tests -- آزمون های عینی آزمون هایی تربیتی كه در آن پرسش ها طوری ارائه می شود كه برای آنها فقط یك پاسخ درست وجود داشته باشد، و تفسیر شخصی آزماینده از فرایند نمره گذاری حذف شود.
مرجع: فرهنگ اندیشه نو، انتشارات مازیار

ontology -- هستی شناسی مشخص كردن رسمی و صریح نحوه معرفی اشیاء، مفاهیم و سایر موجودیت ها كه فرض می شود در زمینه ای وجود داشته و مطالعه روابطی كه بین آنها وجود دارد.
مرجع: dli.grainger.uiuc.edu/glossary.htm

outsourcing -- برونسپاری خرید یك محصول یا خدمات از یك شركت بیرونی، بجای تولید یا انجام آن درون سازمان.
مرجع: http://www.duke.edu/~charvey/Classes/wpg/bfgloso.htm

ابتدای صفحه

--P--

partial factor productivity-PFP -- بهره وری جزئی عوامل بهره وری جزئی عوامل برای هركدام از ورودی ها بطورجداگانه محاسبه می شود. جهت اینكار مقدار هر خروجی را به ترتیب بر هر كدام از ورودی ها تقسیم می كنند.
مرجع: International Productivity Monitor

portfolio -- مجموعه دارائی های مالی فهرستی از دارائی های مالی متعلق به یك فرد یا سازمان.
مرجع: http://www.cogsci.princeton.edu/cgi-bin/webwn?stage=1&word=portfolio

productivity -- بهره وری خروجی تقسیم بر ورودی. متداولترین مرجع مقایسه بین المللی آن بهره وری كاری است. بعبارتی میزان تولید یك محصول توسط یك شخص در واحد زمان. بعنوام مثال بهره وری كاری یك كشاورز بصورت میزان غلات تولید شده در سال اندازه گیری می شود.
مرجع: www2.ucsc.edu/atlas/glossary.html

ابتدای صفحه

--Q--

quality -- كیفیت تمامی جنبه ها و مشخصات یك محصول یا خدمات كه آنرا قادر به برآورده ساختن نیازهای ضمنی یا بیان شده می سازد.
مرجع: www.ncn-ltd.co.uk/sellingtaster/misc/glossary.htm

ابتدای صفحه

--R--

return on investment-ROI -- نرخ بازگشت سرمایه اندازه ای برای نشان دادن سودآوری یك شركت كه بصورت درآمد سالانه تقسیم بر میزان سرمایه گذاری محاسبه می شود (سود خالص تقسیم بر سرمایه).
مرجع: www.unisys.com/common/investors/glossary/r.asp

ابتدای صفحه

--S--

stakeholders -- ذینفعان هر گروهی بیرون یا درون یك سازمان كه سهمی در عملكرد سازمان دارد. تامین كنندگان اعتبار، فروشندگان، كاركنان و مالكین جمتعلق به این مقوله هستند.
مرجع: www.idrc.ca

supply chain -- زنجیره تامین مجموعه بهم پیوسته منابع و فرایندها كه با تعیین منبع مواد خام آغاز شده و به تحویل اقلام نهایی به مشتری ختم می شود. این مجموعه شامل فروشندگان، امكانات تولیدی، فراهم كنندگان تداركات، مراكز توزیع داخلی، توزیع كنندگان، فروشندگان عمده و سایر موجودیت هایی كه منجر به پذیرش مشتری نهایی می شوند می گردد.
مرجع: www.bridgefieldgroup.com/glos8.htm

ابتدای صفحه

--T--

tacit knowledge -- دانش پنهان، دانش مستتر، دانش ضمنی دانشی كه به شكل صریح نیست، بلكه بسیار شخصی بوده براحتی قابل مشاهده یا بیان نیست و برای انتقال نیاز به همكاری و فعالت های مشترك دارد. مثالهایی از این نوع دانش عبارت است از بصیرت فردی، حس پیش بینی و بینش ذهنی. به دانش غیر رسمی نیز معروف است. مخالف آن دانش آشكار (explicit knowledge) می باشد.
مرجع: www.sims.berkeley.edu/courses/is213/s99/Projects/P9/web_site/glossary.htm

total cost of ownership-TCO -- هزینه كل مالكیت شامل تمام هزینه های مربوط به تدارك، اجرا و مالكیت سیستم ها می گردد. معمولاً‌شامل هزینه های مرتبط با آموزش ، ارتقا، مدیریت اجرایی و نیز قیمت خرید تداركات است.
مرجع: http://www.asu.edu/it/w2k/glossary.html

total factor productivity-TFP -- بهره وری كلی عوامل مقدار خروجی تقسیم بر میزان تمام ورودی هایی كه در تولید مورد استفاده واقع می شود. میزان تمام ورودی های مورد استفاده در تولید می تواند به شیوه های متفاوتی محاسبه شود. یك راه متداول گرفتن معدل هندسی وزن دار مقدارهای هر ورودی است، كه در اینجاوزن هر ورودی سهم آن در هزینه كلی تولید می باشد.
مرجع: www.agtrade.org/defs.cfm

ابتدای صفحه

--U--

unity of doctrine -- وحدت اصول
مرجع: واژه نامه مهندسی صنایع، جهاد دانشگاهی واحد علم و صنعت

ابتدای صفحه

--V--

value chain -- زنجیره ارزش رشته ای از فرایندهای تجاری بهم پیوسته كه در یك شركت برای تبدیل ورودی ها به خروجی های دارای ارزش افزوده انجام می شوند.
مرجع: http://www.ichnet.org/glossary.htm

venture capital -- سرمایه گذاری مخاطره‌آمیز سرمایه گذاری برای كسب و كار جدید، در حالتی كه انتظار رشد بالا داشته ولی به بازارهای سرمایه ای دسترسی نداریم. معمولاً به نوعی سرمایه گذاری اطلاق می شود كه در شركت های تازه تاسیس برای دسترسی به رشد سریع نجام می شود.
مرجع: http://www.duke.edu/~charvey/Classes/wpg/bfglosv.htm

ابتدای صفحه

--W--

ابتدای صفحه

--X--

ابتدای صفحه

--Y--

ابتدای صفحه

--Z--

ابتدای صفحه

انتخاب واژگان، گردآوری ترجمه و كاوش در مراجع: اصغر ناصری

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهدی میناخانی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان